Dzień Kobiet w EGIS

marzec 2017

8 MARCA 2017

MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ KOBIET

Obchodzony 8 marca Międzynarodowy Dzień Kobiet był w EGIS okazją do przypomnienia jak ważna jest profilaktyka raka piersi.

Wszystkie Panie otrzymały życzenia od Panów: "Rajstop i goździka nie damy, lecz do badań zachęcamy :)"​, słodki telegram "Umów się"​ zachęcający do umówienia badania piersi oraz przewodnik jak zadbać o swoje zdrowie.

 

Codziennie w Polsce 45 kobiet dowiaduje się, że ma raka piersi.

Im wcześniej rozpoznamy raka piersi i zaczniemy go leczyć, tym większe szanse zarówno na wyleczenie, jaki na przeprowadzenie zabiegów oszczędzających pierś i węzły chłonne.

Zachęcamy wszystkie Panie do samobadania piersi.

Pamiętaj!
Badaj piersi samodzielnie między 5 a 9 dniem cyklu. Przynajmniej raz w roku odwiedź ginekologa. Od 20 do 40 r.ż. raz do roku wykonuj też USG piersi, a po 40 r.ż. przynajmniej raz na dwa lata wykonuj mammografię. Oba te badania należy wykonywać co najmniej tydzień po zakończeniu miesiączki. Dodatkowo zaleca się wykonywanie rezonansu magnetycznego piersi między 6 a 13 dniem cyklu – jest to aktualnie najczulsza metoda diagnostyczna dostępna w Polsce (wykrywa 97% guzków piersi). Jeśli jesteś nosicielką mutacji genów BRCA1 i/lub BRCA2 i/lub masz rodzinną historię raka piersi i prostaty, skonsultuj się z poradnią genetyczną. Dobrze jest również częściej badać piersi jeśli pierwsza miesiączka pojawiła się przed 12 r.ż. i/lub menopauza pojawiła się po 55 r.ż., oraz jeśli do 35 r.ż. nie rodziłaś jeszcze dzieci i/lub stosujesz antykoncepcję hormonalną.