Osporil roztwór (Acidum zoledronicum)

 

Ta karta zawiera ważne informacje dotyczące bezpieczeństwa, z którymi należy się zapoznać przed rozpoczęciem i w trakcie leczenia kwasem zoledronowym (Osporil) w zastrzykach, stosowanym w schorzeniach związanych z nowotworami

Pana/i lekarz prowadzący zalecił Panu/i przyjmowanie zastrzyków z kwasu zoledronowego (lek Osporil) by zapobiec powikłaniom z strony układu kostnego (m.in. złamaniom) spowodowanym istnieniem przerzutów raka do kości lub nowotworami kości, albo by obniżyć we krwi podwyższone w wyniku nowotworu stężenie wapnia. (Nowotwory mogą przyspieszać prawidłowe przemiany kostne nasilając uwalnianie wapnia z kości do krwi. Jest to hiperkalcemia wywołana chorobą nowotworową (TIH).)

Nieczęsto, u mniej niż 1 pacjenta na 100 przyjmujących zastrzyki z kwasu zoledronowego (lek Osporil) z powodu schorzeń związanych z nowotworem, obserwowano działanie niepożądane określane jako martwica żuchwy (ONJ) (zniszczenie kości żuchwy). ONJ może się pojawić także po zakończeniu leczenia.

By zmniejszyć ryzyko martwicy żuchwy należy:

Przed rozpoczęciem leczenia kwasem zoledronowym (lek Osporil):

  • warto poprosić lekarza prowadzącego, by opowiedział o ONJ
  • trzeba sprawdzić, czy powinien/nna Pan/i wykonać przegląd uzębienia u stomatologa
  • trzeba powiadomić lekarza/pielęgniarkę o wszelkich problemach z zębami/w jamie ustnej.

Pacjenci przechodzący zabiegi stomatologiczne (np. wyrwanie zęba), nie objęci systematyczną opieką dentystyczną, z chorobami dziąseł, palacze, otrzymujący różne rodzaje leczenia przeciwnowotworowego albo leczeni wcześniej bifosfonianem (lekiem stosowanym w prewencji i leczeniu chorób kości) mają podwyższone ryzyko rozwoju ONJ.

W trakcie leczenia:

  • należy dbać o higienę jamy ustnej, prawidłowe dopasowanie protez zębowych i systematycznie wykonywać przeglądy stomatologiczne;
  • jeśli jest Pan/i objęty/a leczeniem stomatologicznym albo w najbliższym czasie ma mieć wykonany zabieg (taki jak usunięcie zęba), prosimy poinformować swojego lekarza i stomatologa, że jest Pan/i leczony/a lekiem  Osporil (kwas zoledronowy).
  • Należy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem jeśli pojawią się jakiekolwiek problemy w jamie ustnej, takie jak rozchwianie zębów, ból lub obrzęk, niegojące się nadżerki albo wydzielina; mogą to bowiem być objawy martwicy żuchwy.

Dokładniejsze informacje znajdują się w ulotce informacyjnej dla pacjenta dołączonej do opakowania.